Bulbiešnikai – senas rusų sentikių pasninko patiekalas. Receptą į Lietuvą atsivežė mano protėviai XVII a. II pusėje – XVIII a., vengdami caro represijų. Tėčio prisiminimų iš vaikystės vedini trečią kartą bandėme juos gaminti ir vis arčiau tikslo 😉
Papildytas tekstas 2025 sausį – kiek esam bandę gaminti bulbiešnikus mano tėčiui vis nepatikdavo tešlos struktūra, sakydavo, kad vaikystėje matyta tešla buvo vis ne tokia ir ne tokia. Nes anot jo tikrai bulbiešnikų tešlai pakanka tik bulvių ir druskos, jokio krakmolo dėti nereikia. O mums ji gaudavosi per lipni, per tąsi ir kepant lipdavo prie pečiaus.
Prieš metus nusipirkus knygą apie senuosius Molėtų krašto valgius radau joje bulbiešnikų receptą ir komentarą, kad dabar jau bulvės ne tos, anksčiau būdavo miltingesnės. Štai kodėl mums ta tešla nesigaudavo tokia kokios reikia. Todėl jei tešla jums atrodys per lipti, dėkit bulvių krakmolo.
Gaila, kad tėtis taip ir nesužinojo šios paslapties…
Bulbiešnikai. Reikės:
- Miltingų bulvių
- Druskos
- Bulvių krakmolo
Įdarui:
- Kadangi tai pasninko valgis, tinka įvairios kepintos daržovės, virtos kruopos su kepintomis daržovėmis, virtos pupos su kepintais svogūnais ir panašiai.
Gaminimo eiga:
Bulves išvirkite su lupynomis. Dar šiltoms, nulupkite odeles, sudėkite šiltas bulves į grūstuvę, pagardinkite druska ir sugrūskite. Grūskite kol masė taps vientisa. Jei reikia pridėkite bulvių krakmolo.
Iš tešlos suformuokite volelį.
Volelį peiliu padalinkite į lygias dalis.
Kiekvieną gabaliuką iškočiokite kočėlu taip, kad gautųsi apskritimas. Į vieną apskritimo pusę dėkite įdarą.
Uždenkite įdarą kita apskritimo puse ir užspauskite pirštais kraštelius.
O dabar pats įdomumas. Kepti bulbiešnikus reikia ant įkaitinto pečiaus paviršiaus.
Kai apskrus viena bulbiešniko pusė, apverskite ir kepkite, kol apskrus kita pusė.
Iškepti bulbiešnikai aptepami su gaidžio plunksna pamirkyta šaltai spaustame aliejuje. Žinoma jūs galite naudoti šiuolaikinę silikoninę šluotelę.
Pas mus šeimoje yra negalinčių gyventi be mėsos, tad dalį bulbiešnikų darėme su maltos ir pakepintos kiaulienos ir keptų svogūnų įdarų. Be abejo prie jų priklausė ir spirgučių padažas, ir grietinė 😉
Komentarų nėra