Daržovių receptai/ Aukso fondas/ Lietuviški patiekalai/ Mėsos patiekalų receptai/ Subproduktų receptai

Cepelinų receptas

Cepelinų receptas

Cepelinų receptas turbūt yra vienas labiausiai ieškomų receptų internete. Šie bulviniai debesėliai dar vadinami didžkukuliais. Nors tarkuotų bulvių cepelinai yra giliai įsišakniję lietuviškoje kultūroje, jų atsiradimo istorija vis dar kelia diskusijas.

Istorija ir kilmė:

Tiksli cepelinų atsiradimo data nėra žinoma, manoma, kad patiekalas Lietuvoje paplito XX amžiaus pradžioje. Šį laikotarpį į Lietuvą buvo pradėtos importuoti bulvės, kurios jau buvo plačiai naudojamos įvairiose Europos šalyse. Iš pradžių bulvių patiekalai, įskaitant cepelinus, buvo ypač populiarūs tarp kaimo žmonių dėl pigumo ir sotumo. Cepelinai gavo savo pavadinimą pagal formą – manoma, kad jis atsirado po pirmojo pasaulinio karo, kai pasirodė garsūs vokiečių dirižabliai „Cepelinai“, savo pailga forma primenantys šį bulvinį valgį.

Panašūs bulviniai gaminiai su įdaru, buvo ir yra paplitę daugelyje Vidurio ir Rytų Europos šalių. Lietuvoje cepelinų receptas tapo unikaliu patiekalu dėl bulvių apdorojimo technikos ir įvairaus įdaro naudojimo. Pamažu šis patiekalas tapo neatskiriama Lietuvos virtuvės dalimi ir yra plačiai valgomas per šeimos bei nacionalines šventes, jai vaišinami svečiai ir kitų pasaulio šalių.

Cepelinų paruošimas ir įdarai:

Cepelinai yra gaminami iš bulvių masės, kurią sudaro tarkuotos žalios arba virtos bulvės. Paprastai naudojamas mišinys, kurį sudaro tarkuotos žalios bulvės ir virtų bulvių košė. Būna, kad bulvių košės ir nededa. Arba į tarkę dedama varškės. Svarbiausias momentas cepelinų gamyboje, kad verdant neiširtų, yra parinkti krakmolingas bulves. Štai keletas krakmolingų bulvių veislių tinkančių cepelinams: Vineta, Laura, Agria, Melody, Marabel. Courage.

Cepelinų įdarai gali būti įvairūs ir dažnai atspindi regioninius ar net šeimos tradicijas. Pagrindiniai ir dažniausiai sutinkami cepelinų įdarai yra šie:

  • Mėsos įdaras – tradicinis pasirinkimas, dažniausiai pagamintas iš maltos kiaulienos arba jautienos. Mėsą dažnai gardina prieskoniais ir smulkintu svogūnu. Įdaras gali būti žalios mėsos arba kepintos.
  • Subproduktų įdaras – mėgiamas gurmanų. Įdarams gali būti naudojami plaučiai, kepenėlės.
  • Varškės įdaras – varškė gali būti pagardinta druska ir prieskoniais, žolelėmis, kartais įmušama kiaušinio.
  • Grybų įdaras – grybai dažniausiai kepami su svogūnais, pagardinami mėgiamais prieskoniais.
  • Daržovių įdaras – rečiau naudojamas, bet įdomus variantas, kuris gali būti gaminamas iš kepintų daržovių mišinio.

Žemiau surašytas cepelinų receptas, kuriame sudėjau tris įdarų receptus. Recepte nurodytam bulvių kiekiui – 4 kg, naudokite vieną įdarą pasirinktinai. Jei norėsite iš 4 kg bulvių padaryti cepelinų su keliais įdarais, atitinkamai ir mažinkite į įdarus įeinančių ingredientų kiekius.

Padažai prie cepelinų:

Cepelinai patiekiami su įvairiais padažais, kurie dažnai suteikia patiekalui papildomo skonio. Tradiciniai cepelinų padažai yra šie:

  • Spirgučių padažas – turbūt pats tradiciškiausias, pagamintas iš pakepintos rūkytos šoninės ar lašinukų, papildomai kartu pakepinant svogūnų.
  • Grietinės padažas – patiekiama viena arba šalia spirgučių padažo. Taip pat gali būti pakaitinama kartu su sviestu ir patiekiama kaip karštas padažas ypač tinkantis prie cepelinų su varškės įdaru.
  • Grybų padažas – gaminamas iš miško grybų ar pievagrybių. Dažnai pagardinamas grietinėle ar grietine.
  • Svogūnų ir grietinėlės padažas – švelnus padažas, pagamintas iš karamelizuotų svogūnų ir grietinėlės.

Cepelinų patiekimas ir valgymo tradicijos:

Dažniausiai naminiai cepelinai patiekiami tik su padažu, tačiau kai kur Lietuvoje yra tradicija valgyti cepelinus su šviežiomis arba raugintomis daržovėmis, pavyzdžiui, raugintais agurkais ar kopūstais.

Cepelinai dažnai gaminami šeimos šventėms, o jų ruošimo procesas yra gana ilgas ir reikalauja nemažai pastangų. Kai kuriose šeimose gaminimas tampa šeimos susibūrimo dalimi, kur kiekvienas narys padeda savo rankomis gaminti šį patiekalą. Tiek ruošimo, tiek valgymo procesas yra simbolinė šeimos vienybė, ypač per svarbias šventes, tokias kaip Kovo 11-oji, Vasario 16-oji ar bulviakasis.

Cepelinai šiandien:

Cepelinai tapo lietuvišku pasididžiavimu ir yra itin populiarūs tarp turistų, kurie atvyksta į Lietuvą išbandyti tradicinių patiekalų. Nors klasikiniai cepelinai yra gaminami iš bulvių ir mėsos ar varškės įdaro, šiandien galima rasti daugybę modernių variantų. Restoranai dažnai eksperimentuoja su įvairiais ingredientais, tokiais kaip špinatai, ožkos sūris, ir netgi jūros gėrybės.
Cepelinai su plaučiais

Cepelinų receptas. Tarkei reikės:

  • 3 kg nevirtų bulvių
  • 1 kg virtų bulvių. Daug kur rašo, kad bulves verda su lupynom. Mano močiutė virdavo, mama verda nuskustas, tradiciškai ir aš taip pat verdu.
  • 1 svogūno
  • Druskos pagal skonį

Plaučių įdarui reikės:

  • 500 g virtų jautienos, kiaulienos arba ėrienos plaučių
  • 1 didelio smulkiai pjaustyto svogūno. Dar papildomai galima įdėti 1 tarkuotą morką
  • 1 šaukšto riebalų  kepimui
  • Druska ir šviežiai maltų pipirų pagal skonį
  • 1 šaukštelio džiovinto mairūno
  • 1 šaukšto šviežių smulkintų petražolių (nebūtina)

Mėsos įdaras:

  • 500 g maltos kiaulienos. Galite pamaišyti su jautiena arba kalakutiena
  • 1 smulkiai pjaustyto svogūno
  • 1 šaukštelio džiovinto mairūno
  • Druskos, šviežiai maltų pipirų

Varškės įdaras:

  • 500g varškės 9%
  • 1 kiaušinio
  • Druskos, šviežiai maltų pipirų
  • Smulkintų peletrūnų arba mėtų

Padažui:

  • 300 g rūkytos šoninės arba lašinukų supjaustytų kubeliais
  • 1 smulkiai pjaustyto svogūno
  • Druskos, šviežiai maltų pipirų pagal skonį
  • Grietinės. Patiekiu atskirai

Įdaro paruošimas:

Visus įdarus galite pasigaminti iš vakaro.

Plaučių įdaras. Patogiausia juos išsivirti iš vakaro. Tuomet išvirusius plaučius palikite sultinyje, kuriame virė ir palikite atvėsti per naktį. Kaip išvirti plaučius rasite šioje nuorodoje. Virtus atvėsusius plaučius sumalkite mėsmale.

Keptuvėje ištirpinkite riebalus ir kepinkite smulkintą svogūną, kol jis taps auksinės spalvos. Jei naudosite, sudėkite  tarkuotą morką ir kepkite dar kelias minutes, kol morka suminkštės. Į keptuvę sudėkite maltus plaučius, pagardinkite druska, pipirais, mairūnu. Kepkite dar kelias minutes maišydami, kol skoniai susijungs. Baigiant kept sudėkite petražoles ir leiskite įdarui atvėsti.

Mėsos įdaras. Maltą mėsą sumaišykite su smulkintais svogūnais ir prieskoniais. Mano mama kartais daro su kepintos mėsos įdaru. Tuomet pirma pakepinkite svogūną, kai jis suminkštės sudėkite mėsą ir kepkite maišydami kol ji apkeps. Pagardinkite prieskoniais ir atvėsinkite.

Varškės įdaras. Varškę sumaišykite su paplaktus kiaušiniu, žolelėmis ir prieskoniais.

Tarkės paruošimas:

Virtas dar karštas bulves sutrinkite į košę. Skustas bulves lengva sutrinti, bet jei virsite su lupyna reiks kol dar karštos jas nulupti ir sumalti mėsmale naudojant patį smulkiausią sietelį.

Likusius 3 kg žalių bulvių nuskuskite ir sutarkuokite kartu su svogūnu bulvių tarkavimo mašina. Svogūnas padės tarkei išlikti baltai. Kiti mėgsta dėti vitamino C tabletę, kad tarkis nepatamsėtų. Mano dieduko antra žmona Galina kategoriškai atsisakydavo tarkavimo mašinos ir tarkuodavo bulves su rankine tarka. Nežinau ar rankų darbas, ar įdėta meilė padarydavo jos cepelinus kosminius! Bet mes nors meilės galim įdėti daug, tiek kantrybės neturim ir tarkuojam su mašina!

Sutarkuotas bulves nuspauskite per specialią medžiagą. Anksčiau naudodavo tankios medvilnės gabalėlius arba kelis sluoksnius marlės. Dabar specialių medžiagų cepelinų spaudimui yra pirkti net parduotuvėse. Jei tarkę spaus jūsų stiprūs vyrai, ar pačios turite stiprų raumenį ant bicepso, pareguliuokite, kad labai stipriai nespaustų į akmenį, nes bus kieti cepelinai 🙂 Nuspaustą skystį perpilkite į indą ir leiskite jam nusistovėti. Tegul pastovi kol nuspaustą tarkę sumaišysite su virtomis trintomis bulvėmis ir druska. Tuomet bulvių skystį nupilkite ir likusį dugne krakmolą sudėkite į cepelinų tešlą ir gerai išmaišykite. Beje bulvių skysčio galite neišpilti, jame dar likę krakmolo, tad galite panaudoti verdant cepelinus. Tai bus papildoma apsauga nuo cepelinų plyšimų. Tiesiog supilkite jį į vandenį cepelinams. Vienintelis minusas, kad reiks stebėti kai vanduo užvirs. Kai įpili tų bulvių skysčio, vanduo labai mėgsta putoti. Teks pagraibyti putas.

Cepelinų formavimas ir virimas:

Imkite gabalėlį cepelinų tešlos, suformuokite ant delno plokščią paplotį ir į jo centrą įdėkite šaukštą įdaro. Atsargiai užlenkite tešlos kraštus aplink įdarą, formuokite ovalo formos cepeliną, kad jis būtų sandarus. Taip paruoškite visus cepelinus.

Dideliame puode užvirinkite vandenį ir pagardinkite jį druska. Kai vanduo užvirs, sumažinkite ugnį, kad vanduo švelniai kunkuliuotų. Į puodą galite įpilti stiklinėje vandens ištirpinto šaukšto bulvių krakmolo. Tai yra vėl gi apsauga nuo cepelinų plyšimų. Aš kai abejoju bulvių krakmolingumu, nes ne visada esu tikra kokią veislę nusiperku, ypač kai perku turguje, į vandenį cepelinams pilu ne tik išspaustas bulvių sultis, bet ir tą stiklinėje išmaišytą krakmolą. Taigi kai vanduo užvirs, atsargiai sudėkite cepelinus į puodą. Dėkite ne visus iš karto! Sudėkite trečdalį, kelias minutes pavirkite, dar trečdalį sudėkite, po kelių minučių sudėkite likusius. Virkite juos apie 25 minutes ant vidutinės kaitros, stebėkite kad vanduo nestipriai kunkuliuotų.

Išvirusius cepelinus atsargiai kiaurasamčiu išimkite iš puodo, sudėkite į dubenį ir patiekite su padažu.

Cepelinų padažas:

Keptuvėje apkepinkite smulkiai pjaustytą šoninę arba lašinukus, kol jie taps traškūs. Pridėkite smulkintą svogūną ir kepkite, kol jis taps auksinės spalvos. Pagardinkite spirgučius jei reikia druska ir pipirais. Į padažą galite įdėti smulkintų svogūnų laiškų ar krapų. Patiekite cepelinus su spirgučių padažu ir grietine.

Tikiuosi neatsibodo skaityti ir jums buvo naudingas šis išsamus cepelinų receptas! 😀
Cepelinai su mėsaTradiciniai cepelinai Cepelinų gaminimasNorėdami sužinoti daugiau apie mane ir mano gaminamą maistą apsilankykite bulviukose.lt Instagram puslapyje.

Vidutinis reitingas 5 / 5. Balsų skaičius 3

Kol kas nėra balsų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Komentarų nėra

Palikite komentarą

REKOMENDUOJAMI VIDEO

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI