Brandintas Kalėdinis vaisių ir migdolų pyragas puiki valgoma dovana. Didžiausi pliusai, kad galima iškepti du mėnesius prieš Kalėdas, o ragauti taip pat praėjus net mėnesiui.
Kalėdinis pyragas (anglai vadina pudingu) yra pudingo rūšis, tradiciškai patiekiama kaip Kalėdų vakarienės dalis Didžiojoje Britanijoje, Airijoje.
Kilęs iš viduramžių Anglijos ir žinomas kaip „plum pudding” – slyvų pudingas arba vadinamas tiesiog „pud“. Nepaisant pavadinimo „slyvų pudingas“, pudinge slyvų nėra, nes iki Viktorijos laikų razinas vadindavo slyvomis – plum.
Ankstyvieji pudingo receptai nebuvo tokie gausūs ingredientų kaip dabar. Tešla buvo gaminama iš kefyro, džiovintų vaisių, džiūvėsėlių, miltų, kiaušinių ir prieskonių bei skysčio, kuris galėjo būti pienas arba spirituotas vynas. Vėliau receptai tapo sudėtingesni.
Brandintas Kalėdinis pyragas:
- 900 g džiovintų vaisių mišinio. Tinka įvairios razinos, serbentai, spanguolės, figos, datulės, slyvos, abrikosai, persikai, goji uogos.
- 1 apelsino (nutarkuotos žievelės ir sulčių)
- 1 citrinos (nutarkuotos žievelės ir sulčių)
- 300 ml brendžio arba romo
- 200 g apelsinų džemo
- 25 g rudojo cukraus
- 100 g migdolų plokštelių
- 110 g migdolų miltų
- 1 šaukštelio cinamono
- 1 šaukštelio malto kardamono
- 0,5 šaukštelio maltų gvazdikėlių
- 0,5 šaukštelio malto imbiero (miltelių)
- 0,25 šaukštelio tarkuoto muskato riešuto
- 0,25 šaukštelio maltų kalendros sėklų
- 1 šaukštelio vanilinio cukraus
- 1 šaukštelio druskos
- 220 g kambario temperatūros sviesto
- 4 kiaušinių
- 170 g kvietinių miltų
- 0,5 šaukštelio kepimo miltelių
Gaminimo eiga:
Stambesnius vaisius pasmulkinkite, kad būtų vienodo dydžio gabalėliai, suberkite į puodą. Sudėkite citrinos ir apelsino žieveles, įpilkite 150 ml romo (likęs bus skirtas laistymui), sultis. Sudėkite džemą, cukrų, druską ir išmaišykite. Palikite vaisius pastovėti 6 valandoms arba per naktį.
Sekančią dieną vaisius užvirkite. Maišydami virkite 10 minučių. Atvėsinkite.
Migdolų miltus sumaišykite su plokštelėmis ir prieskoniais.
Sviestą išsukite kol taps purus ir pabals. Sukant pamažu sukulkite vieną po kito kiaušinius.
Miltus sumaišykite su kepimo milteliais.
Į dubenį su vaisiais įmaišykite migdolų miltų ir prieskonių mišinį, išplaktą sviestą ir miltus.
Kepimas:
Orkaitę įkaitinkite iki 150 C temperatūros (be vėjelio). Į kepimo formą įklokite kepimo popierių. Sukrėskite pyrago masę, padaužykite formą į stalą, kad išeitų iš tešlos oro burbulai. Kadangi brandintą Kalėdinį pyragą kepu ir dovanoms, naudoju mažas vienkartines formeles.
Kepkite pyragą 50 minučių, sumažinkite kaitrą iki 125 C ir kepkite dar 1 – 1,5 valandos arba kol viršus bus gražiai tamsiai rusvas. Jei kepsite mažesnėse formelėse, kepti reikės trumpiau. Aš kepiau 50 minučių 150 C temperatūroje ir 30 minučių 125 C. Iš vienos normos išeina 6 – 8 vnt. žvaigždės formelės (diametras 12,5 cm) pyragėliai.
Iškepusį pyragą išimkite iš orkaitės ir dar karštą subadykite plonu pagaliuku. Atvėsinkite, išimkite iš formos, sudrėkinkite alkoholiu ir supakuokite. Pakuojama taip: 1 sluoksnis – vyniojame į maistinę plėvelę arba kepimo popierių, antras sluoksnis – vyniojame į foliją, trečias – dedame į polietileninį maišelį arba sandarią plastikinę dėžutę. Padėkite pyragą bręsti savaitei laiko. Brandinkite sausoje, vėsioje vietoje – šaldytuvas tam netinka. Aš brandinu įstiklintame balkone.
Po savaitės išpakuokite, sudrėkinkite alkoholiu ir vėl taip pat supakuokite. Ir taip kas savaitę. Paskutinę savaitę pyrago jau nelaistykite. Pyragą kepu prieš mėnesį, tai gaunasi 4 laistymai. Kad patogiau būtų drėkinti galite naudoti purkštuką. Beje, nebūtinai brandintas Kalėdinis pyragas turi būti drėkinamas tuo pačiu alkoholiu, kurį pylėte į tešlą. Galite naudoti įvairias stiprias vaisines trauktines – spanguolių, apelsinų ir panašiai.
Užsukite pasižvalgyti kokių dar Kalėdinių valgomų dovanų galima pagaminti.
Tėčio dovanų idėjos
2 Comments
Ineta
2021-12-05 at 08:50Sveiki, kur ir kada spausti citrinos ir apelsinų sultis? Ačiūū
Laura
2021-12-05 at 10:56Laba diena, gaminimo eigos pirmame sakinyje parašyta, kad supilti į vaisius kartu su romu 🙂