Lydytas sviestas dar kitaip vadinamas ghee arba ghi. Negalvokite, kad tai indų išradimas. Lietuviai nuo seno sviestą lydė krosnyse, kad ilgai negestų ir laikė kaip atsargas kamarose ar sandėliukuose. Lydytas sviestas gali išstovėti mėnesiais ir net metais. Esmė tame, kad lydant sviestą išgaruoja jame esantis vanduo, karščio veikiami atsiskiria, sudega ir nusėda ant dugno baltymai. Turbūt pastebėjote, kad sviestas dažniausiai būna 82 % riebumo? Tai tie 82 % ir yra tikrieji riebalai (sotieji riebalai), likę 18 % vanduo ir baltymai. Taigi išlydžius sviestą lieką 100 % riebalas, kuris tamsiame sandėliuke puikiai ir ilgai stovi.
Lydytą sviestą galima naudoti kepimui, gruzdinimui, dėti į košes, padažus, tepti ant duonos. Jis kaip ir paprastas sviestas puikiai išsisuka.
Išsilydyti sviestą labai paprasta. Lydymui rekomenduoju pirkti kaimišką sviestą, tuomet dažniausiai jei nusiperki 500 g sviesto, tai beveik 500 ml ir gausi išlydžius, nes įprastai kaimiški būną riebesni, net iki 87 % riebumo. Su parduotuviniais sviestais būna prasčiau iš 500 g gali gautis 400 g ir net mažiau.
Sudėkite į storadugnį puodą sviestą, nustatykite minimaliausią kaitrą ir palikite. Pamažu sviestas pradės tirpti. Po kurio laiko viršuje pasirodys putos – tai sviesto baltymai. Juos galite nugraibyti ir panaudoti patiekalams arba toliau kaitinti ir leisti jiems sudegti ir nukristi ant dugno nuosėdų pavidalu.
Lydytas sviestas bus paruoštas tada, kai taps skaidrus, o ant dugno matytis tamsiai rudos nuosėdos. Tuomet sviestą perkoškite per smulkų sietelį ar audinį ir supilstykite į indus, kuriuose sandėliuosite.
Beje kuo ilgiau sviestą kaitinsite tuo jis darysis kvapnesnis, įgaus malonų riešuto kvapą, bet tuo pačiu ir tamsės. Toks sviestas atvėsęs gali būti išplakamas, pasūdomas, pagardinamas žolelėmis ar kitais priedais ir patiekiamas prie duonos arba naudojamas padažams prie žuvies, jūros gėrybių. Jei norite pasigaminti tokio kvapnaus sviesto, atidžiai stebėkite spalvą ir uoskite kvapą, nes labai greitai gali sudegti.
Komentarų nėra