Žemaičių blynai su kepenėlių įdaru – tikras tradicinės lietuviškos virtuvės perlas, vertinamas subproduktų mėgėjų. Tai ne šiaip paprasti bulviniai blynai, o sotus ir išraiškingas patiekalas, išlaikantis lietuviškų patiekalų paprastumą ir autentiškumą.
Žemaičių blynai – autentiškas ir simbolinis lietuviškos virtuvės patiekalas, kurio šaknys glūdi Žemaitijoje. Šis patiekalas kilo iš tradicinių ūkiškų papročių, kai bulvės buvo viena pagrindinių daržovių. Bulvės ir įvairūs įdarai buvo plačiai naudojami, nes buvo lengvai prieinami ir suteikdavo sotumo dirbantiems sunkų fizinį darbą.
Ankstyvoji žemaičių blynų versija galėjo būti tiesiog bulviniai blynai be įdaro, tačiau vėliau, ūkiams praturtėjus ir atsiradus daugiau mėsos, atsirado ir įvairių įdarų tradicija. Labiausiai tradicinis ir visiems įprasčiausias yra virtos mėsos įdaras, o tai, kad žemaičių blynuose dažnai naudojami subproduktų, kaip kepenėlių ar kitų vidaus organų įdarai, rodo, jog patiekalas buvo vertingas ne tik dėl skonio, bet ir dėl maistinės ir praktiškos naudos – kiekviena gyvulio dalis būdavo panaudojama. Man dar labai skanu žemaičių blynai įdaryti varškę pagardinta kmynais!
Laikui bėgant, žemaičių blynai tapo regioniniu Žemaitijos pasididžiavimu ir paplito po visą Lietuvą. Kiekviena šeima pradėjo kurti savitą šio patiekalo variantą, dažnai pritaikydama jį prie to, ką turėjo po ranka.
Žemaičių blynai. Tešlai reikės:
- 1,2 kg bulvių su lupyna (rinkitės miltingas pvz.: Vineta arba Laura veislių)
- 1 kiaušinio
- 3 šaukštų miltų (kiti mėgsta pamaišyti su bulvių krakmolu)
- Druskos
Įdarui:
- 350 g virtų kepenų (tinka, kiaulienos, jautienos, ėrienos, žvėrienos. Naudojau stirnienos kepenis). Taip pat tinka plaučiai. Na, o jei nemėgstate subproduktų, naudokite įdarui mėsą.
- 2 svogūnų
- 1 šaukšto kiaulienos taukų
- Druskos, šviežiai maltų pipirų
- Žiupsnis čiobrelių lapelių
Gaminimo eiga:
Bulves išvirkite, nupilkite vandenį ir gerai nugarinkite. Atvėsinkite. Nulupkite. Sumalkite mėsmale smulkiausiu sieteliu. Jei neturite mėsmalės tuomet dar karštas nulupkite ir sugrūskite. Jokiais būdais nenaudokite rankinio ar kitokio blenderio – smulkintuvo, nes masė virs bulviniais klijais. Jei nenorite lupti karštų bulvių, tuomet virkite nuskustas ir išvirus sugrūskite.
Į sumaltą bulvių masę sudėkite paplaktą kiaušinį, miltus, pagardinkite druska. Užminkykite tešlą. Stenkitės ilgai neminkyti, užtenka, kad produktai susijungtų ir viskas. Kuo ilgiau minkysite tuo labiau tešla skystės ir reikės daugiau miltų.
Virtas kepenis sumalkite mėsmale vidutiniu arba stambiu sieteliu.
Išsivirti kepenis labai paprasta. Nusipirkę kepenis nulupkite jas gaubiančią plėvelę, išpjaukite kepenų dalis jungiančius jungiamuosius audinius. Pamirkykite kepenis valandą laiko keisdami vandenį. Užvirkite vandenį, dėkite į jį išmirkytas kepenis. Kai vanduo užvirs sumažinkite kaitrą iki minimumo. Visą laiką graibykite susidariusias putas. Įdėkite į vandenį su kepenimis prieskoninių daržovių,žolelių, druskos, pipirų, lauro lapų kaip verdant sultinį. Virkite apie valandą laiko. Jei gabalėliai mažesni virkite trumpiau. Kepenis atvėsinkite vandenyje, kuriame virė. Patogu kepenis išsivirti iš vakaro ir palikti per naktį sultinyje, kad atvėstų.
Svogūnus pakepinkite su kiaulienos taukais. Kepkite kol svogūnai suminkštės ir taps auksiniai. Svogūnams iškepus sudėkite maltas kepenis ir gerai išmaišykite. Pagardinkite druska, pipirais, čiobreliais. Įdarą atvėsinkite.
Iš tešlos suplokite blynelį, dėkite ant jo įdarą ir sufomuokite žemaitį. Atvėsusi kepenėlių masė sukietėja, tad patogiausia jį prieš dedant ant išplotos tešlos blyno taip pat suploti.
Žemaičių blynus apkepkite keptuvėje su taukais. Apkeptus blynus įdėkite į iki 180 C orkaitę 10 – 15 minučių, kad gerai perkaistų įdaras.
Žemaičių blynai valgomi su spirgučiais ir grietine.
Komentarų nėra