Aukso fondas/ Lietuviški patiekalai/ Mėsa

Vytinta anties krūtinėlė

Vytinta anties krūtinėlė - bulviukose.lt

Vytinta anties krūtinėlė dviem būdais. Labai nesudėtingas receptas. Pabandykite ir turėsite puikų užkandį.

Vytinta anties krūtinėlė. Pirmas būdas:

  • 1 anties filė su oda
  • 2 stiklinių rupios druskos
  • 0,5 šaukštelio grūstų baltųjų pipirų

Anties krūtinėlę išimkite iš pakuotės, nusausinkite. Į indą, kuriame laikysite krūtinėlę supilkite 0,5 cm storio druskos sluoksnį, ant viršaus uždėkite anties krūtinėlę. Užpilkite krūtinėlę likusia druska, kad visiškai apsemtų. Indą uždenkite ir įdėkite į šaldytuvą parai laiko.

Po paros išimkite krūtinėlę iš druskos, nuplaukite, labai gerai nusausinkite, įtrinkite pipirais. Suvyniokite krūtinėlę į merlinį audinį ir pakabinkite gerai vėdinamoje vietoje 1-2 savaitėms. Aš laikiau įstiklintame balkone 1,5 savaitės. Kaip žinot ar išsivytino? Po savaitės krūtinėlę paspaudinėkite, turi būti ne tokia minkšta kaip vytinimo pradžioje, bet ir ne visiškai sukietėjusi.

Antras būdas:

  • 1 anties filė su oda
  • 1 stiklinės rupios druskos
  • 1 stiklinės cukraus
  • 1 šaukštelio džiovinto čiobrelio
  • 1 šaukštelio juodųjų pipirų grūdelių
  • 1 šaukštelio džiovinto šalavijo

Sumaišykite druską, cukrų ir prieskonius. Patrinkite masę smulkintuvu, kad susismulkintų pipirai ir žolelės. Į indą, kuriame laikysite krūtinėlę supilkite 0,5 cm storio druskos mišinio sluoksnį, ant viršaus uždėkite anties krūtinėlę. Užpilkite krūtinėlę likusiu mišiniu, kad visiškai apsemtų. Indą uždenkite ir įdėkite į šaldytuvą parai laiko.

Po paros išimkite krūtinėlę iš druskos mišinio, nuplaukite, labai gerai nusausinkite. Suvyniokite krūtinėlę į merlinį audinį ir pakabinkite gerai vėdinamoje vietoje 1-2 savaitėms. Aš laikiau įstiklintame balkone 1,5 savaitės. Kaip žinot ar išsivytino? Po savaitės krūtinėlę paspaudinėkite, turi būti ne tokia minkšta kaip vytinimo pradžioje, bet ir ne visiškai sukietėjusi.

Vytinta anties krūtinėlė – puiki valgoma dovana.

Beje, puikiai išsivytina ir nevyniojant į merlinį audinį ir pakabinus po virtuvės gartraukiu, tik turėkite omeny, kad vytinti geriausia ankstyvą pavasarį, vėlyvą rudenį arba žiemą. Vasarą per šilta, nebent turite vėsią, sausą, gerai ventiliuojamą patalpą.

Sekite bulviukose.lt Instagrame.

IMG_0552

Komentarų nėra

Palikite komentarą

REKOMENDUOJAMI VIDEO

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI