Lietuviški patiekalai/ Kruopos ir grūdai/ Miltiniai nesaldūs patiekalai

Raugas – gaminimas, panaudojimas ir priežiūra

Ruginis raugas - bulviukose.lt

Raugas – gaminimas, panaudojimas ir priežiūra. Internete dažnai matau žmonių baimes gaminti raugą, jį naudoti ir prižiūrėti, prašymus pasidalinti, klausimus ar man gausis pasidaryti raugą gyvenant bute ir panašiai. Viskas labai paprasta, skirkite kelias minutes per dieną ir po 3 – 4 dienų turėsite savo raugo 🙂

Raugo gaminimas:

Moliniame arba stikliniame inde sumaišykite 50 g miltų (viso grūdo rupių ruginių arba rupių kvietinių, arba kvietinių miltų – priklausomai nuo to kokių miltų raugo norite)  ir 100 ml kambario temperatūros vandens. Masė turi būti grietinės tirštumo. Jei reikia, įpilkite dar vandens. Uždenkite raugą švaria šluoste arba maistine plėvele (prabadykite) ir laikykite ~25 °C temperatūroje (laikiau virtuvėje ant spintelės ir to visai pakako).
Antrą dieną pusę raugo nuimkite ir išmeskite, į likusį raugą įdėkite 50 g ruginių miltų ir 50 ml vandens, išmaišykite ir toliau laikykite šiltai.
Tą patį pakartokite trečią ir, jei reikia, ketvirtą dieną. Jei masė suskystėjo, joje susidarė oro burbuliukų ir atsirado salsvai rūgštus kvapas, vadinasi raugas išrūgo, galima kept duoną.
Dar vienas rodiklis, kad raugas gatavas – pamaitinus, jis per naktį turi pakilti dvigubai ar net daugiau.

Raugo laikymas:

Jei raugas bus laikomas netinkamai, su juo užmaišyta tešla prastai kils, o iškepusi duona įgaus nemalonų kvapą. Išrūgusį raugą reikia laikyti šaldytuve stikliniame ar moliniame inde uždengtą maistine plėvele arba dangteliu (būtinai subadykite, kad kvėpuotų).
Kartą per savaitę raugą pamaitinkite. Pusę raugo nuimkite ir išmeskite, į likusį raugą įmaišykite 50 g ruginių miltų ir 50 ml vandens 3-5 valandas palaikykite, kad išrūgtų, ir vėl pastatykite šaltai.
Kitas variantas – raugą plonu sluoksniu užtepkite ant sviestinio popieriaus, išdžiovinkite ir laikykite stiklainyje tokiose pačiose sąlygose, kokiose jūs laikytumėte sausas mieles (kur nors tamsoje ir vėsiai), tuomet jis laikysis kad ir metus. Kai raugo prireiks, atskieskite vandeniu, palaikykite parą, ir raugas jau vėl bus gyvas.

Raugo paruošimas duonos kepimui:

Prieš kepdami duoną, išimkite raugą iš šaldytuvo, įberkite porą šaukštų ruginių miltų, įpilkite šlakelį vandens, išmaišykite ir 12 valandų palaikykite šiltai (kambaryje). Po to jau galite ruošti tešlą duonai. Prieš maišydami raugą į tešlą, nepamirškite dalį jo atidėti kitam kartui. Pasemkite porą šaukštų gerai išrūgusios masės, įmaišykite 50 g  ruginių miltų ir 50 ml vandens ir 3 – 5 valandas palaikykite šiltai. Padėkite į šaldytuvą.

Raugo atnaujinimas:

Jei raugas pavargo, nėra jam nuotaikos ar šiaip asmeninės problemos ir duonos nekelia, jį atnaujinkite. Paimkite 1 – 2 šaukštus raugo (likusį galite išpilti), įberkite 50 g ruginių miltų, įpilkite 50 ml vandens ir pastatykite raugą šiltai 5 valandoms. Kai išrūgs, paimkite šaukštą raugo (likusį išpilkite), įberkite 50  g miltų, įpilkite 50 ml vandens ir vėl pastatykite raugą šiltai. Pakartokite šią procedūrą 3 – 4 kartus.

Raugo savybės:

Ruginis raugas būna pilkai rusvos spalvos. Jei raugas patamsėjo, įgavo rausvą, žalsvą ar melsvą atspalvius, jis sugedo ir yra netinkamas naudoti.
Jei raugo paviršiuje susidarė pelėsis, taip pat teks išpilti.
Jei nuo raugo sklinda stiprus acto rūgšties kvapas, toks raugas netinkama naudoti.
Jei raugo paviršiuje susidarė skysčio, jį tiesiog išmaišykite.

Nuotraukoje ką tik pamaitintas raugas. Viršutinėje nuotraukoje – išrūgęs.

Sekite bulviukose.lt Instagrame.

Raugas - bulviukose.lt

Komentarų nėra

Palikite komentarą

REKOMENDUOJAMI VIDEO

JUMS TAIP PAT GALI PATIKTI