Kūčių patiekalai ir receptai – išskirtines tradicijas turintys valgiai, atėję iš mūsų tėvų ir protėvių, o Kūčios – svarbiausia lietuvių kalendoriaus šventė, simbolizuojanti ramybę, vienybę ir šeimos ryšį. Tai viena svarbiausių lietuvių tradicinių švenčių, žyminti susikaupimo ir ramybės laikotarpį, kai švenčiama šeimos vienybė bei ryšys su protėviais. Kūčios taip pat siejasi su susitaikymu, skolos grąžinimu bei atjauta varguoliams.
Tradiciniai Kūčių patiekalai:
Lietuvoje Kūčių dieną laikomasi sauso pasninko, o kai kur, pavyzdžiui, Žemaitijoje, šiek tiek atleidžiama nuo šio griežtumo, tačiau vis dar vengiant mėsos. Ir tikrai – mano močiutė žemaitė pro pirštus žiūrėdavo kai pavalgius Kūčių vakarienę ir užsisėdėjus prie stalo, vyrai užsimanydavo mėsos, tada ant stalo atsidurdavo keptos vištos gabalėliai 🙂 Tradiciškai Kūčių vakarienė prasideda nuo 12 patiekalų, kurie atspindi įvairius sezoninius produktus ir papročius. Pagrindinės Kūčių vakarienės dalys yra žuvies patiekalai, raugintos daržovės, kisieliai, grybiniai patiekalai ir įvairūs saldūs desertai, kaip aguonų pienas ir bandelės su uogomis. Taip pat gaminamos cibulienės, ilgynės, baltos spalvos avižų kisieliai. Kūčių patiekalai dažnai gaminami su kruopomis, žirniais ir lęšiais, simbolizuojančiais derlių ir gausą ateinantiems metams.
Kūčių vakarienė:
Kūčių vakarienės metu stengiamasi laikytis tylos, ramybės ir susikaupimo, nes Kūčios simbolizuoja taikos ir atsinaujinimo pradžią. Vienas iš svarbiausių papročių yra įsitvirtinęs prie stalo patiekiamų Kūčių patiekalų išdėstymas ir ritualai, kurie skatina bendravimą ir šeimos artumą. Kūčių vakarienė yra tobulas laikas, kuomet galima apmąstyti praėjusius metus, dėkoti už tai, ką turime, ir planuoti ateities tikslus. Šventė ypač išryškina šeimos svarbą, kai prie stalo dalijamasi kalėdaičiu – bažnyčioje pašventintu paplotėliu, kuris simbolizuoja duoną ir taiką. Jis laužomas vyriausio šeimos nario, o šis gestas suteikia šventei papildomo sakralumo.
Senoliai tikėjo, kad Kūčių vakarienė yra ypatinga ir paslaptinga – į ją pakviestas svečias atneša namams laimę. Net jei į sodybą netikėtai užklysdavo elgeta, jis buvo priimamas kaip garbingas svečias ir sodinamas prie stalo. Šis paprotys galėjo kilti iš senų pasakojimų apie Dievą, kuris dažnai keliaudavo persirengęs varguoliu. Priėmus tokį svečią širdimi ir šiluma, buvo tikimasi stebuklo, kuris suteiks ne tik šeimai, bet ir visam ūkiui sėkmę. Daugelyje Lietuvos kraštų garbingiausioje vietoje būdavo padedama lėkštelė ir atsitiktinai užklydusiam keleiviui – tai simbolinis gestas, rodantis pagarbą ir atvirumą.
Vieni mėgsta gaminti visiškai tradicinių Kūčių patiekalų vakarienę, kiti gamina patiekalus su dabar madingais nelietuviškais produktais. Tačiau, nesvarbu, kokie ingredientai ar receptai pasirenkami, svarbiausia yra tai, kad Kūčių vakarienė suartina šeimą ir sukuria ypatingą, šiltą atmosferą. Šios vakarienės tikslas – ne tik pasimėgauti maistu, bet ir sustiprinti tarpusavio ryšius, prisiminti tradicijas bei kartu kurti prisiminimus, kurie lieka ilgam.
Kūčia:
Norėčiau dar paminėti tokį patiekalą kaip Kūčia. Tai tradicinis patiekalas skirtas tik Kūčių vakarienei, jis gaminamas iš įvairių grūdų, džiovintų vaisių, riešutų ir medaus. Kūčia yra ne tik maistas, bet ir gili simbolinė tradicija, kurios tikslas pagerbti žemės derlių bei protėvius. Tradiciškai šis patiekalas buvo ruošiamas iš įvairių javų (dažniausiai kviečių ar miežių), kurie buvo mirkomi vandenyje, sumaišomi su aguonomis, riešutais ar sėklomis, o kartais ir džiovintais vaisiais. Mišinys dažnai pasaldinamas medumi arba aguonų pienu.
Kūčia dažnai laikoma sakraliu patiekalu, atspindinčiu senąsias lietuviškas tikėjimo tradicijas, kai valgoma tyloje, galvojant apie protėvius ir apie būsimus metus. Šis patiekalas simbolizuoja padėką gamtai už jos teikiamą derlių ir skatina bendruomeniškumą bei susikaupimą šio šventinio vakaro metu.
Kaip lengvai pasigaminti Kūčių patiekalus:
Nebijokite eksperimentuoti – Kūčių patiekalai ir receptai paprasti, todėl puikiai tinka eksperimentams. Vienos rūšies žuvį keiskite kita rūšimi, gardinkite patiekalus skrudintomis sėklomis ir riešutais, improvizuokite su daržovėmis. Sūdytą silkę keiskite sūdyta skumbre, upinę lydeką – jūros lydeka, karšto rūkymo skumbrę – rūkytu šamu ir taip toliau.
Pagalvokite ką iš patiekalų ar jų sudėtinių dalių galite pasigaminti iš vakaro. Manau Kūčių patiekalai dėkingi tuom, kad beveik visus užkandžius galima pasiruošti diena prieš, kad Kūčių vakarienės metu būtumėte žvalios ir nepavargusios 🙂 Ką galima pasidaryti anksčiau – pasikepinti daržoves silkei, pasisūdyti žuvį (šitą darbą galima pasidaryti net kelias dienas prieš vakarienę). Jei gaminsite patiekalus su grūdais, galite anksčiau išsivirti grūdus ir laikyti juos šaldytuve, taip pat nusikaulinti rūkytą žuvį salotoms, išsikepti burokėlius, išsivirti pupeles, iškepti duoną, kūčiukus ar net išsivirti kisielių, sriubą, nes daugumą sriubų juk skanesnės antrą dieną 🙂 Pasigaminti aguonų pieną.
Šiame įrašę dalinuosi savo mėgiamiausiais Kūčių stalo receptais.
Skanių patiekalų ir šiltos Kūčių vakarienės 🙂
Kūčių patiekalai ir receptai
Silkės receptai:
Naminė sausai sūdyta silkė
Sausai sūdyta silkė – tai paprastas ir tradicinis silkės paruošimo būdas, išryškinantis natūralų žuvies skonį. Silkę sūdžiau su druska, aromatingais pipirais, kalendra ir lauro lapais, kad įgautų subtilų, tačiau intensyvų skonį. Taip sūdyta silkė puikiai dera su įvairiais priedais – nuo pjaustytų svogūnų ir saulėgrąžų aliejaus iki burokėlių ir grybų. Skirtingos variacijos leidžia pritaikyti patiekalą pagal asmeninius skonius, todėl ši silkė taps pagrindiniu šventinio Kūčių stalo akcentu. Receptą rasite čia.
Silkė su kepintomis daržovėmis ir slyvomis
Tai subtiliai suderintas ir įvairiaspalvis patiekalas, kuriame dera švelni sūdyta silkė ir saldžiarūgščiai priedai. Kepinti svogūnai, morkos ir porai suteikia patiekalui sodrumo, o džiovintos slyvos – malonų saldumo prieskonį. Šis receptas puikiai tinka tiems, kurie mėgsta kontrastingus skonius ir ieško ko nors ypatingo tiek šventiniam stalui. Receptą rasite čia.
Silkė su salierais, svogūnais ir pievagrybiais
Švelnaus skonio užkandis su keptomis daržovėmis ir grybais, pagardintas prieskoniais ir petražolėmis. Receptą rasite čia.
Silkė su apelsinais
Gaivus ir saldžiarūgštis patiekalas, kurio skonis atsiskleidžia derinant silkę su apelsinų griežinėliais, svogūnais ir rožiniais pipirais. Ši silkė ne tik sužavės skeptikus bet ir papuoš šventinį stalą. Receptą rasite čia.
Silkė su keptais pankoliais ir kepintomis saulėgrąžų sėklomis
Gaivaus ir subtilaus skonio užkandis, kuriame derinamos keptos daržovės (pankoliai, svogūnai, porai) su silke, prieskoniais ir šlakeliu balzamiko acto, kuris suteikia malonų saldžiarūgštį skonį. Saulėgrąžų sėklos duos žaismingo traškumo. Receptą rasite čia.
Skumbrės receptai:
Salotos su rūkyta skumbre speltos grūdais ir gražgarstėm
Sveikas ir sotus patiekalas, kuriame dera rūkyta žuvis, šviežios gražgarstės, pomidoriukai ir virti speltos grūdai. Pagardintos medaus, citrinos sulčių ir garstyčių padažu, salotos pasižymi išskirtiniu skoniu ir maistine verte. Receptą rasite čia.
Skumbrė sūdyta juodoje arbatoje
Sūdyta skumbrė su juodos arbatos sūrymu – tai ypatingai aromatingas ir subtilaus skonio patiekalas. Skumbrės filė užpilama sūrymu, paruoštu iš juodos arbatos, druskos ir cukraus, ir laikoma šaldytuve, kol pritrauks švelnaus arbatos skonio. Nuotraukoje matote azijietišką užkandį pagaminta su arbatoje sūdyta skumbre, Kūčioms skumbrę galite patiekti su kepintomis daržovėmis. Receptą rasite čia.
Rūkytos skumbrės salotos su belukštėmis avizomis
Šiose salotose skumbrė derinama su virtomis avižomis ir švelniai keptaomis daržovėmis, o gardus padažas su linų sėmenų aliejumi, citrinos sultimis ir krienais suteikia gaivumo ir pikantiškumo. Puikus pasirinkimas mėgstantiems derinti rūkytos žuvies skonį su traškiomis daržovėmis ir šiek tiek aštresniu padažu. Receptą rasite čia.
Skumbrė sojos ir imbiero marinate
Sojos marinate marinuota skumbrė suteiks rytietiško skambesio jūsų Kūčių stalui. Patiekite su marinuotais svogūnėliais arba kimči. Receptą rasite čia.
Rūkytos skumbrės salotos su bulvėmis ir avokadais
Paprastas ir maistingas užkandis. Derinant šviežiai virtas bulves, avokadą, raudonąjį svogūną ir karštai rūkytą skumbrę, sukuriamas skonių balansas. Padažas iš grūdėtų garstyčių, baltojo vyno acto ir citrinos sulčių prideda šiek tiek rūgštumo, kuris puikiai dera su bulvių ir žuvies švelnumu. Gražgarstės suteikia salotoms gaivumo ir aštrumo. Tai sotus ir gardus pasirinkimas ne tik Kūčių stalui, bet ir pietums ar vakarienei.. Receptą rasite čia.
Sūdytos skumbrės tartaras
Sūdytos skumbrės tartaras yra gaivus ir lengvas patiekalas, kuriame dominuoja subtiliai sūdyta žuvis kartu su šviežiais ingredientais. Tartaras pagaminamas iš iš anksto sūdytos skumbrės, kurią papildo kaparėliai, avokadas, pomidorai, aitriosios paprikos ir krapai. Šis derinys suteikia malonų skonio balansą tarp sūrumo, rūgštumo ir šviežumo. Citrinos sultys ir alyvuogių aliejus prideda papildomo skonio bei aromato. Receptą rasite čia.
Straganina
Šviežios skumbrės užkandis, kai žuvis yra užšaldoma po to, kai yra paruošta su česnaku, druska ir pipirais. Patiekite Straganina Kūčioms plokščioje lėkštėje kaip karpačio, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis ir pabarstykite smulkintų raudonųjų svogūnų. Receptą rasite čia.
Salotos su grikiais ir rūkyta skumbre
Gaivios, maistingos ir lengvai paruošiamos salotos iš skumbrės, neskrudintų grikių, cukinijos, pomidoriukų, gražgarsčių ir garstyčių padažo. Receptą rasite čia.
Kitos žuvies receptai Kūčių stalui:
Sūdyta lašiša su citrinžole ir sičuano pipirais
Sūdyta lašiša arba upėtakis jau tapę lietuviško vaišių stalo tradicija. Jei norite tradicinių skonių, citrinžolę ir sičuano pipirus pakeiskite krapais ir šviežiai maltais pipirais. Receptą rasite čia.
Salotos su rūkytu upėtakiu, speltos grūdais, brokoliais ir pomidorais
Šios salotos – tikra skonių jūra! Saldūs pomidorai, traškūs brokoliai, riešutingi speltos grūdai ir sūrus rūkytas upėtakis sukuria nepakartojamą derinį. Receptą rasite čia.
Lydeka su svogūnų ir pomidorų padažu
Dabar mažiau populiarus, bet močiučių ir mamų jaunystės laikais ant šventinio stalo karaliavęs užkandis. Galite naudoti mūsų upines – ežerines lydekas arba jūros lydeką. Receptą rasite čia.
Salotos su tunu ir saulėgrąžų daigais
Šiose salotose puikiai dera traškus kopūstas, saldus burokėlis, rūgštūs saulėje džiovinti pomidorai ir švelnus tunas. Saulėgrąžų daigai suteikia salotoms papildomo gaivumo ir maistingumo. Receptą rasite čia.
Salotos su tunu ir pupelėmis
Greitos ir skanios pupelių – tuno salotos – tobulas pasirinkimas užimtiems žmonėms. Receptą rasite čia.
Salotos su menkų kepenėlėmis, belukštėmis avižomis ir brokoliais
Originalios ir maistingos salotos, kuriose puikiai dera avižų kremiškumas, brokolių traškumas ir menkių kepenėlių sodrumas. Viską sujungia garstyčių padažas pagardintas soja ir krapais. Receptą rasite čia.
Lengvi Kūčių patiekalai – daržovių užkandžiai, salotos:
Raugintos morkos
Savo Kūčių stalo neįsivaizduoju be raugintų daržovių. Išbandykite raugtas morkytes. Eksperimentuokite su skoniais, į rauginimo sūrymą pridėdami apelsinų, imbierų, kalendros ar įvairių pipirų rūšių. Receptą rasite čia.
Rauginti burokėliai. Raugintų burokėlių salotos
Raugintas daržoves galite patiekti ne tik vienas, bet ir pagaminti iš jų salotas. Raugintų burokėlių salotos su salieru gumbais ir porais, atgaivins jūrų gomurį po riebios Kūčių silkės. Vietoje recepte nurodytos grietinės, salotas apšlakstykite mėgiamų aliejumi ir citrinos sultimis. Receptą rasite čia.
Žemoje temperatūroje kepti burokėliai
Šiame recepte burokėliai kepami keptuvėje žemoje temperatūroje, siekiant išlaikyti jų sultingumą ir skonį. Patiekite su sūdyta skumbre arba silke. Receptą rasite čia.
Burokėlių Buriejus
Idealiai tinka Kūčių stalui, pagaminta iš keptų arba virtų burokėlių, svogūnų ir džiovintų grybų. Nulupti burokėliai sutarkuojami arba supjaustomi šiaudeliais ir sumaišomi su keptais svogūnais bei mirkytais džiovintais grybais. Šis garnyras pagardinamas druska ir trintais kmynais. Buriejų galima valgyti tiek karštą, tiek šaltą, puikiai tinka patiekti su bulvėmis, silke. Receptą rasite čia.
Mišrainė su kepta duona ir pupelėmis
Pagaminta iš kvapnių džiovintų grybų, keptos juodos duonos kubelių ir virtų pupelių, sukuria puikų skonio ir tekstūros derinį. Papildyta pakepintais svogūnais ir česnakais, ji primena tradicines lietuviškas Kūčių vaišes ir puikiai atspindi šio ypatingo vakaro kulinarinį paveldą. Receptą rasite čia.
Salotos su bulvėmis ir marinuotais ančiuviais
Išskirtinio skonio patiekalas, puikiai tinkantis tiek kasdieniam stalui, tiek šventinėms vaišėms. Šiame recepte švelnios virtos bulvės susijungia su marinuotais ančiuviais, kurie suteikia sūrumo ir pikantiškumo, o kepinti svogūnai ir česnakai papildo skonio paletę subtiliu saldumu ir aitrumu. Šios salotos labai gardus pasirinkimas kiekvienam, vertinančiam išraiškingus ir harmoningus skonius. Receptą rasite čia.
Salotos su perlinėmis kruopomis, baklažanais ir keptais svogūnais
Paprastos, tačiau labai gardžios salotos, kuriose dera švelnus perlinių kruopų skonis su keptais baklažanais ir karamelizuotų raudonųjų svogūnų saldumu. Receptą rasite čia.
Salotos su bulvėmis ir marinuotais grybais
Sotus ir gardusužkandis, puikiai tinkantis įvairioms progoms. Šios salotos sujungia švelnias virtų bulvių tekstūras su gaiviais avokado gabalėliais, marinuotų grybų pikantiškumu ir sviestinių pupelių švelnumu. Trumpai pakepintas poras prideda salotoms malonų aromatą. Visi ingredientai apjungiami alyvuogių aliejaus ir grūdėtųjų garstyčių padažu, kuris suteikia lengvą, tačiau išraiškingą skonį. Receptą rasite čia.
Morkų, pastarnokų, raudonųjų svogūnų užkandis
Puikus pasirinkimas, norint mėgautis skaniais ir sveikais užkandžiais. Šis receptas leidžia jums eksperimentuoti su įvairiomis daržovėmis, todėl galite pritaikyti jį pagal savo skonį ir turimus ingredientus. Receptą rasite čia.
Salotos su avinžirniais ir gražgarstėmis
Lengvai pagaminamos ir gaivos salotos tinkančios kaip lengvas užkandis arba garnyras. Receptą rasite čia.
Sriubų receptai:
Grybų, svogūnų, žirnių sriuba su silkiniu skrebučiu
Jei norite nustebinti svečius, jums tikrai pavyks. Ne tik su aromatinga ir skania sriuba, bet ir skrebučiu iš juodos duonos ir silkės. Receptą rasite čia.
Cibulynė
Kas gali labiau tikti Kūčių stalui nei žemaitiška pasninko sriuba iš silkės ir svogūnų. Skaniausia valgyti su virtomis bulvėmis ir kepintomis kanapių sėklomis. Receptą rasite čia.
Raugintų kopūstų sriuba su silke
Jei Kūčioms patys filiuosite sūdytą silkę, neišmeskite kauliukų ir galvų. Išvirkite iš jų ir daržovių sultinį, pridėkite raugintų kopūstų, žirnių ir ant Kūčių stalo garuos puikiausia sriuba. Receptą rasite čia.
Keptų moliūgų sriuba su džiovintais grybais
Turite šaldiklyje šaldytos moliūgų tyrės ar net moliūgą rūsyje? Ir dar džiovintų grybų? Išsivirkite puikios aromatingos sriubos, kuri tiks ne tik Kūčioms, bet ir paprastai dienai. Receptą rasite čia.
Karštieji Kūčių patiekalai:
Keptas šamas su daržovėmis
Tikra stalo puošmena. Su azijietiškų natelių padažu. Receptą rasite čia.
Lydeka su orkaitėje keptomis paprikomis
Gali būti patiekiamas kaip karštas patiekalas arba užkandis. Vietoje ežerinės – upinės lydekos galite naudoti jūrinę. Receptą rasite čia.
Lydekos ir raugintų kopūstų apkepas su perlinėmis kruopomis
Tikiu, kad derinys skamba įdomiai. Šį receptą galima rasti ne vienoje senoje lietuviškų patiekalų knygoje. Lydekos mėsos skonis puikiai atsveria kopūstų rūgštelę, o švelnios perlinės kruopos viską sujungia. Receptą rasite čia.
Karšis keptas orkaitėje
Nesudėtingas patiekalas, kuriame česnaku ir prieskoniais pamarinuota karšio filė iškepama ant pievgrybių ir baklažanų patalo. Receptą rasite čia.
Kepti upėtakiai pankolių patale su paprikų padažu
Norintiems mėgautis subtiliu ir aromatingu patiekalu. Šiame recepte upėtakiai kepami ant gausaus pankolių ir svogūnų patalo, kurį pagardina šlakelis alyvuogių aliejaus ir balto vyno, suteikiantys subtilų skonį. Patiekalą vainikuoja tirštas ir aromatingas iš raudonųjų paprikų. Receptą rasite čia.
Duonos receptai:
Ruginė raugo duona
Paprasta, naminė ruginio raugo duona – tobulas pasirinkimas Kūčių stalui. Receptą rasite čia.
Kvietinė raugo duona su džiovintais baravykais
Be galo skani ir kvapni duona su netikėtais, bet labai paprastais ingredientais. Receptą rasite čia.
Tinginių duona arba duona, kurios nereikia minkyti
Nėra nieko paprasčiau nei iškepti šią duoną. Neveltui vadinama Tinginių. Iš vakaro per kelias minutes užmaišykite tešlą, kitą dieną ant Kūčių stalo jau turėsite šviežios naminės duonos. Receptą rasite čia.
Kūčių tradicijos:
- Senovėje Kūčių dieną namai būdavo tvarkomi ypatingai – šeimininkė pabarstydavo aslas kadagiais, o ant stalo būdavo dedamas šienas, primenantis Kristaus gimimo aplinkybes. Dažnas paprotys buvo kviesti ir protėvių vėles prisijungti prie šventinio stalo. Lietuvoje vis dar paplitęs paprotys palikti laisvą vietą ir lėkštę su šakele toje vietoje, kur sėdėdavo neseniai šeimoje miręs žmogus. Kai kuriuose regionuose, ypač Šiaurės Lietuvoje, palikdavo ir mėsos patiekalų, skirtų vėlėms, kad jos sugrįžtų į šventę.
- Suvalkijoje moterys liepdavo vaikams bėgti aplink trobą, kad kisielius geriau stingtų.
- Kūčių dieną buvo įprasta apeiti sodą, švelniai papurtyti vaismedžius, uogų krūmus ir pabelsti į avilius. Tai turėjo padėti augalams ir bitėms pajusti artėjantį pavasarį.
- Kūčių dieną buvo draudžiama atlikti triukšmingus darbus, tokius kaip malimas, kulti ar skaldyti malkas. Manoma, kad triukšmas gali pritraukti audras ir krušą vasarą.
- Kūčių vakarienės metu laukiama, kol sužibės Aušrinė žvaigždė. Kuo giedresnis dangus ir kuo daugiau žvaigždžių matoma, tuo geresnio derliaus ir daugiau miško gėrybių galima tikėtis.
- Ruošiantis Kūčioms ypatingai rūpintasi gyvuliais – juos sočiai pašerdavo, pagirdavo ir paglostydavo. Tikėta, kad Kūčių naktį gyvuliai gali pradėti kalbėti, tačiau eiti į tvartą yra prastas ženklas.
Kūčių burtai:
- Tradiciškai po staltiese dedamas nedidelis šiaudų glėbėlis. Po Kūčių vakarienės kiekvienas šeimos narys traukia šiaudą. Ilgesnis šiaudas pranašauja ilgesnį ir laimingesnį gyvenimą.
- Kūčių vakarą šeimininkės virš žirnių glėbių nukošdavo šiaudus, kuriais vėliau aprišdavo vaismedžius. Tikėta, kad vaismedžiai duos tiek vaisių, kiek buvo žirnių.
- Senovėje buvo tikima, kad Kūčių naktį, vidurnaktį, šulinio vanduo trumpam virsta vynu, o spėjęs paragauti tampa išminčiumi.
- Prieš miegą kiekvienas šeimos narys po pagalve pasidėdavo lazdyno riešutą. Tikėta, kad riešutas apsaugos ir atneš sėkmę ateinančiais metais.
- Karštas vaškas pilamas į šaltą vandenį, o sustingusiame vaške bandoma įžvelgti ateitį.
- Netekėjusios merginos skaičiuodavo kūčiukus arba riešutus. Jei skaičius buvo lyginis, tai pranašavo, kad mergina ateinančiais metais ištekės arba merginos paimdavo glėbį malkų ir atnešdavo namo. Jei malkų skaičius buvo lyginis, tai pranašavo, kad jos laukia vestuvės. Taip pat po lova pasidėdavo veidrodį. Tikėta, kad tai padės susapnuoti būsimą jaunikį.
- Netekėjusios merginos klausydavosi šunų lojimo ir tikėdavo, kad piršlių reikės laukti iš tos pusės, iš kurios šunys skalija.
- Prieš miegą merginos susišukuodavo plaukus ir šukas pasidėdavo po pagalve. Tikėta, kad taip bus galima susapnuoti būsimą vyrą. Jei mergina sapnuos kritimą į vandenį, vestuvių teks palaukti.
- Netekėjusios merginos mesdavo batus per save į duris. Jei batas nukris nosele į duris, laukia santuoka; jei kulnas atsuks į duris – vestuvių nebus.
Komentarų nėra